Čištění zubů u starších dětí

Čištění u dětí 3-12let

Které pomůcky používat?

Kartáčky opět nevybíráme jen podle barev a obrázků, ale podle tvrdosti a uspořádání vláken. Doporučujeme měkké kartáčky a malou hlavicí a rovně střiženými vlákny, např. Curaprox Kids.

Na dočištění je velmi dobrý solo kartáček od Curaprox Single 1006. Má malou hlavičku, se kterou se snadno a obratně manipuluje  a zároveň s ním lze očistit všechny plochy zubu opravdu důkladně. Solo kartáček je nutné používat zejména při prořezávání stálých zubů. V tuto dobu je zub ještě částečně pokryt dásní a pod ní se ukládá zubní povlak, který je nutno odstranit.

Dále je možné vyzkoušet sonické kartáčky. Zkusit můžete sonický kartáček Philips Sonicare for Kids. Pro děti může být čištění zajímavější a zábavnější.

Nezapomeňte na mezizubní čištění, pokud má vaše dítě prořezány všechny dočasné zuby a zuby se spolu dotýkají, je potřeba začít čistit mezizubním kartáčkem. Důležité jsou především stoličky, které se mění jako poslední a proto potřebujeme, aby na nich nevznikl zubní kaz. Dočasné zuby mají v předním úseku přirozeně mezery, stačí tedy čistit normálním kartáčkem, pokud jsou zuby u sebe je potřeba čistit mezizubním kartáčkem a zubní nití v držáčku -  flosspickem.

Pokud si s čištěním nevíte rady, rádi vašemu dítěti vybereme pomůcky na míru a vše vás naučíme na prohlídce nebo dentální hygieně.

Která zubní pasta?

 Zubní pastu nejčastěji dělíme na pastu bez fluoridů a fluoridy. Zubní pasty bez obsahu fluoridu nemají žádný vliv na zubní sklovinu. Pasty s fluoridy doporučujeme používat malé množství, pro děti od 3 let přibližně velikost hrášku. Dítě od malička učte pastu vyplivovat.

Pasty bez fluoridů:

Apadent Kids (obsahuje hydroxyapatit- proti vzniku zubního kazu)

Buccotherm BIO 3+

Pasty s fluoridy:

Elmex 0-6

Elmex Junior

BioMin

Buccotherm Bio Junior

Curaprox Kids

Jak čistit?

Nezapomínejte, že nejdůležitější je technika čištění. Dětem dočišťujeme zuby ideálně až do 12 let. Mezizubními kartáčky čistíme zuby jednou denně.

Tip: Malé děti mohou ležet na polštářku, v našem klíně a zuby čistíme ,, ze zadu ,,. U starších dětí vyzkoušejte polohu, kdy dítě sedí v židli před námi a zakloní mírně hlavu dozadu.