Čištění zoubků u miminek a batolat

Začínáme s čištěním hned jakmile se do pusinky prořeže první zoubek, což je obvykle kolem 5. – 7. měsíce.

Které pomůcky ANO?

Kartáčky nevybíráme jen podle barev a obrázků, ale podle tvrdosti a uspořádání vláken.

Vhodný je dětský kartáček s jemnými štětinami a rovným zástřihem. Například Curakid od Curaprox nebo TePe Mini x- soft od TePe.

Pozor na kartáčky s tvrdými vlákny, ty nejsou citlivé k jemným dětským dásním a mohou je spíše poranit.

Absolutně nejlepší je solo kartáček od Curaprox. Má malou hlavičku, se kterou se snadno a obratně manipuluje v drobné dětské pusince a zároveň s ním lze očistit všechny plochy zubu opravdu důkladně.

Dále je možné vyzkoušet sonické kartáčky. Doporučujeme Philips Sonicare for Kids. Pro děti může být čištění zajímavější a zábavnější, zároveň je to velmi účinná metoda, jak odstranit zubní povlak rychle a efektivně.

Které pomůcky NE?

Absolutně nedostačující jsou kousátka nebo prsťáčky. Zubní povlak neodstraní, děti si s nimi mohou pohrát, pokousat je, ale čištění klasickým kartáčkem to nenahradí.

Nevhodné jsou také barevné kartáčky, které mají sice krásné barvy a jsou pokreslené dětskými obrázky, ale mají tvrdé štětiny nebo příliš velkou hlavičku, se kterou se špatně manipuluje.

Která zubní pasta?

U opravdu malinkých dětí cca do 1 roku není nutné zubní pastu používat vůbec. Dále doporučujeme zubní pastu s obsahem Fluoru. Nejlépe Elmex Kids 0 – 6 let a dále Elmex Junior 6 – 12 let.

Množství zubní pasty od 1 roku – velikost zrnka rýže

Množství zubní pasty od 2 let – velikost čočky

Množství zubní pasty od 3 let – velikost hrášku

Zubní pasty bez obsahu Fluoru nemají žádný vliv na zubní sklovinu. Nemusíme se jim ale bránit. Pokud na dobrou příchuť nalákáte dítě k čištění zubů, proč ji nepoužít. Z naší zkušenosti dětem chutnají pasty JackNJill.

Jak čistíme?

Důležitá je poloha. Nejmenší děti mohou ležet na posteli nebo přebalovacím pultu. Nejlepší poloha pro čištění zoubků u batolat se nám zdá poloha, kdy maminka čistí zoubky "zezadu". Dítě má hlavu v jejím klíně a ruce mu maminka fixuje pod svá stehna. 

Kartáček držíme jako tužku a děláme jemné kroužky na každém zubu cca 10 kroužků. Kroužky jsou malé, pouze v rozsahu jednoho zubu. Čistíme ze všech stran a nakonec kousací plošku zubu. 

Nejdůležitější pro zdraví zubů je pravidelné čištění ráno a večer, správnou technikou a pod kontrolou zraku. Pokud dětem zuby před spaním řádně vyčistíte, mohou být v noci kojené a zubní kaz se nevytvoří. 

Jak nečistíme?

Nejhorší je, když nejmenší děti u čištění stojí před námi a snažíme se jim ,, naslepo,, zuby vyčistit. Nemáme je řádně zafixované, děti vrtí hlavou ze strany na stranu a je snadné je poranit a od dalšího čištění ještě více odradit.